Logo

चीनको वुहानमा कोरोनाबाट निको भएका ९० प्रतिशतको फोक्सो ड्यामेज

चीनको वुहानमा कोरोना सं’क्रमण भएर निको भएका ९० प्रतिशत मानिसको फोक्सो अझैं निको नभएको सार्वजनिक भएको छ। निको भएका ५ प्रतिशत सं’क्रमितमा फेरि परीक्षण नतिजा पोजेटिभ देखिएपछि क्वारेन्टिनमा राखिएको छ। संक्रमण भएर निको भएकाहरुको स्वास्थ्य अवस्थामाथि अ’नुसन्धान गरिरहेको वुहान विश्वविद्यालय अन्तर्गतको झोंगनान अस्पतालका निर्देशक पेंग जियोंगको टोलीले गरेको नमुना अ’नुसन्धानमा यस्तो देखिएको हो।

उनीहरुले गत अप्रिलबाट सं’क्रमण निको भएका केही मानिसहरुमाथि अ’नुसन्धान थालेका थिए। त्यसअनुसार तीमध्ये ९० प्रतिशत मानिसको फोक्सो अझै पनि निको नभइसकेको देखिएको हो, भने ५ प्रतिशत मानिसमा फेरि संक्रमण देखिएको छ। चिनियाँ सञ्चारमाध्यम ग्लोबल टाइम्सले प्रकाशित गरेको रिपोर्ट अनुसार निर्देशक पेंगको टीमले १०० जना कोरोना निको भएका मानिसहरुमाथि अध्ययन गरेको थियो।

पहिलो चरणको यो अनुसन्धान जुलाईमा सकिएको र संक्रमित मानिसहरुको औसत उमेर ५९ वर्ष रहेको बताइएको छ। ९० प्रतिशतको फोक्सो ड्यामेज अवस्थामा रहेको भन्नुको अर्थ उनीहरुको फोक्सोमा रहेका प्वालहरुले श्वासप्रश्वासका क्रममा अझै पनि सामान्य मानिसको जसरी काम गर्न सकेको छैन।

५ प्रतिशत मानिसको परीक्षण फेरि पोजेटिभ पाइएपछि उनीहरुलाई क्वारेन्टिनमा राखिएको छ। यद्यपि उनीहरुमा फेरि संक्रमण भएको हो या हैन् भन्ने कुरा भने स्पष्ट छैन्। त्यस्तै सबै सं’क्रमितहरुको प्रतिरक्षा प्रणाली समेत राम्रोसँग काम गर्न सक्षम नभएको अध्ययनले देखाएको छ।अस्पतालका निर्देशक एवं अनु’सन्धानकर्ता पेंगले, सं’क्रमितहरुको प्रतिरक्षा प्रणाली अझैं निको हुने क्रममा रहेको बताए।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्